1. wspólna konferencja Uniwersytetu Śląskiego oraz Fundacji Gyncentrum

20 czerwca br. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbyła się konferencja pt. Płodność w aspekcie współczesnych problemów cywilizacyjnych. Organizatorami spotkania był Uniwersytet Śląski oraz Fundacja Gyncentrum. Celem spotkania była prezentacja aktualnej wiedzy na temat niepłodności, która dotyka od 14 do 20 procent par w wieku reprodukcyjnym i jest poważnym problemem społecznym.

 

Konferencja była swojego rodzajem kompendium wiedzy dotyczącej płodności, niepłodności oraz najnowszych metod jej leczenia. Przedstawione zostały mity i rzeczywistość metody in vitro.

 

- Osoby dotknięte niepłodnością czują się poszkodowane przez naturę, czują się gorszego gatunku. Problem niepłodności jest wstydliwy. Jest tematem, o którym nie mówi się głośno , dlatego tak ważne jest by tego typu konferencje miały miejsce -mówi Natalia Josh, szczęśliwa przyszła mama dzięki metodzie in vitro.

 

Przyczyna braku potomstwa może leżeć w jednakowym stopniu po stronie kobiety jak i mężczyzny. U mężczyzn od 1989 roku średnia ilość plemników w 1 ml nasienia spadła o ok. 30 procent. U kobiet ilość komórek jajowych z każdym rokiem spada. Kobiety chcąc mieć stabilną sytuacje zawodową i finansową przesuwają rodzicielstwo na później. Niestety Po 35. roku życia znacznie trudniej jest im zajść w ciążę – podkreślano podczas czwartkowej konferencji w Katowicach.


Dużą szansą dla osób borykających się z problemem niepłodności jest finansowanie zapłodnienia pozaustrojowego przez Ministerstwo Zdrowia. Pacjenci będą mogli leczyć się w ramach programu od 1 lipca 2013 r. Program obejmie ok. 15 tys. par.

 

- In vitro jest metodą znaną i sprawdzoną. Jest to metoda leczenia niepłodności stosowana na świecie od 1978 roku, w Polsce od 1987. Nie należy się wstydzić trudności związanym z poczęciem dziecka, a wręcz przeciwnie, robić wszystko by zwiększyć swoje szanse na potomstwo -mówi dr n. med. Dariusz Mercik, Prezes Fundacji Gyncentrum.

Patronat honorowy nad Konferencją sprawował JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz Dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska prof. zw. dr hab. Iwona Szarejko.